Plan wydarzeń legendy bursztynowa korona

Pobierz

żyją w nim między innymi ryby, meduzy.Mikołajek szuka bursztynów., Spotkanie z Panną Wodną., Chęć zdobycia bursztynowej korony., Fale i wiatr walczą z Mikołajkiem., Pojawienie się władcy Bałtyku., Jaskółka i ryba bronią chłopca., Mikołajek zamieniony w mikołajka nadmorskiego (roślinę).Streszczenie legendy o bursztynowej koronie.. Do takich "fazowych ulubieńców" zaliczał się "Naszyjnik z kropli rosy".Legenda o Popielu to jedno z najbardziej znanych podań, pojawiających się już w średniowiecznych przekazach.. 4.Kryteria oceny charakterystyki.. autor : Hanna Zdzitowiecka 2012-03-27 14:27:38HANNA ZDZITOWIECKA - BURSZTYNOWA KORONA (legenda o mikołajku nadmorskim) Dawno, dawno temu w kaszubskiej wiosce nad morzem mieszkał chłopiec zwany Mikołajkiem.. Proszę przepisać notatki do zeszytu.. e) pierwszą stolicą Polski 2) Przedstawione zdarzenia toczyły się: a) w X wieku.. 7.Złapanie Mikołajka przez fale.Plan wydarzeń "Odyseja" 2012-02-21 22:48:58 Przedstaw wydarzenia z legendy słowami jednego z jej bohaterów pt:,, Bursztynowa Korona ".. Przyjrzę się zdjęciom ( zad.. (ok. 7 minut)Dzieje Tristana i Izoldy - plan wydarzeń, Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie i opracowanieW pewnej rybackiej wiosce nad Morzem Bałtyckim, żył sobie chłopiec o imieniu Mikołaj.. b) Górami Świętokrzyskimi.. 4.Zamieszkanie w lochach światyni..

Bursztynowa korona .

d) w bardzo odległej przeszłości.. 5.Zyskanie sławy przez Aleksego.. Musi być związane z historycznym miejscem, wydarzeniem lub postacią.. 3.Wyrzeczenie się dóbr i oddanie bogactw biednym.. Staszek robi legowisko dla misia .. c) w bliżej nieokreślonej przeszłości.. 7.Mieszaknie przez 16 lat pod schodami swojego domu.. Tak jak w innych polskich miastach tworzą go dwa stojące naprzeciw siebie lwy, podtrzymujące tarczę, na której widać koronę piastowską.. zna legendy o Lajkoniku, o smoku wawelskim, o hejnale krakowskim.. Umycie koralika przez Karolcię i opowiedzenie przez niego o swojej mocy.. (załącznik 1 - pokaz slajdów) 3.. Wizyta w domu handlowym, zakup kapelusza przez ciotkę i poznanie czarownicy Filomeny.. Przebudzenie się Goplany - nimfa zakochana w Grabcu.Cele lekcji: - poznasz kolejny mit, - ułożysz plan wydarzeń, - przypomnisz sobie, co to jest komiks.Znajdziesz tutaj wszystkie istotne informacje dotyczące lektury Legendy polskie, którą napisał Chotomska Wanda, m.in.: streszczenie, opracowanie oraz motywy literackie - strona 5Plan wydarzeń.. Spektal został zrealizowany przez Bałtyckie Stowarzyszenie "Aktywność" z dofinansowaniem ze środków .. "Bursztynowe Baśnie" czytała mi w dzieciństwie, przed snem Mama.. Przeczytaj i wynotuj cechy legendy (ramka s. 281) Naucz się opowiadać legendę ..

Plan wydarzeń .

5.Zachwyt Mikołaja koroną.. Adam Mickiewicz Pani Twardowska, s. 293. i zapiszę w zeszycie.. Nikola Kucharska legenda o piernikach toruńskich, s. 289.. Rozwinięcie a) Na dzisiejszej lekcji wysłuchamy tekstu legendy autorstwa Hanny Zdzitowieckiej "Bursztynowa korona".. Jednak tutaj, w przeciwieństwie do innych herbów oba lwy są zwrócone w kierunku Bramy triumfalnej .Podręcznik, str. 285, legenda "Bursztynowa korona".. Pojawienie się i zniknięcie kury.Zapisz plan wydarzeń legendy w formie równoważników zdań.. 2011-05 .1.Narodziny 2.Ślub i opuszczenie rodziny przez Aleksego.. Weź pod uwagę, skąd pochod zi główny bohater, informacje o jego rodzinie, problemy w życiu oraz jego decyzję dotyczącą przyszłości.. Szkocja Bohaterowie : dziadek , Natalka, niedźwiadek Wojtek , Staszek , major Chełkowski Plan wydarzeń 1.Żołnierze kupują niedźwiedzia za scyzoryk i ciasteczka .. Streszczenie legendy o Syrenie A.Oppmana 2010-03-10 15:58:35; Napisz streszczenie legendy Łynie ?. Zapisz plan w zeszycie.. Przeczytaj tekst pt. "Bursztynowa korona" (podręcznik s.285-287) .1) Legenda ,,Bursztynowa korona" jest związana z: a) Wybrzeżem Bałtyckim.. Często podkopywał korzenie nadmorskich sosen w przekonaniu, że tam w końcu znajdzie swój wymarzony bursztyn.. i na podstawie tekstu uzupełnię w zeszycie.. 4.Ujrzenie pięknej dziewczyny w bursztynowej koronie..

... Bursztynowa korona, s. 285.

4. Przyjrzyj się zdjęciom na str. 288 i na podstawie tekstu uzupełnij informacje: Morze to zbiornik wodny będący częścią oceanu, oddzielona od niego np. brzegami kontynentu, wyspami.. 10.Ujawnienie tajemicy życia Aleksego.Masz problem ze zrozumieniem utworu Legendy polskie?. Przeczytam legendę Hanny Zdzitowieckiej Bursztynowa korona - str. 285-287.. Według legendy fale są na usługach bałtyckiej królewny i maja niezwykłe zdolności, jak mowa ludzka.1.. Napisz wstęp, który obejmuje przedstawienie postaci.. Zapraszamy dzieci na spektakl teatralny przygotowany na podstawie legendy kaszubskiej o Mikołajku nadmorskim w wykonaniu uczniów SP nr 42.. Pierwsze życzenie - latająca taksówka.. b) we współczesności.. Prosze wystarcza tylko 4 linijki prosze potrzebuje tego na jutro 0 ocen | na tak 0%.. 6.Próba zabrania korony przez chłopca.. informacje.. Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło.Dawno, dawno temu w kaszubskiej wiosce nad morzem mieszkał chłopiec zwany Mikołajkiem.. Kiedy inni pracowali, Mikołaj wolał spędzać czas albo na psotach, albo nad morzem w poszukiwaniu bursztynów.. Przeprowadzka rodziny Karolci i znalezienie błękitnego koralika.. W całej okolicy, ba, nawet na całym wybrzeż…Legenda to utwór pisany prozą, w którym splatają się wydarzenia fantastyczne i prawdopodobne..

Uporządkuj plan wydarzeń z ćwiczenia 1 na str. 288.

Pamiętam jak ją zamęczałam karząc czytać baśń, na którą w danym czasie miałam "fazę" przez kolejne kilkanaście wieczorów.. Od nowego akapitu zajmij się jego wyglądem zewnętrznym, (podaj najistotniejsze cechy wyglądu, opisz, jak wyglądał, kiedy dzieci zobaczyły go po raz .Plan wydarzeń "Balladyny" ostatnidzwonek.pl, 1.. 8.Śmierć Aleksego w 17 roku życia ascety.. Zadanie 1, str. 288 Notatka do zeszytu: Według legendy w morzu mieszkają postaci fantastyczne, takie jak Król Bałtyku i Panna Wodna.. 9.Cuda podczas pogrzebu Aleksego.. Podobne pytania.. Pewnego razu, zaczajony na wydmach widzi, jak z morza wychodzi Panna Wodna i .Legenda o lwach z gdańskiego ratusza Na ratuszu Staromiejskim w Gdańsku znajduje się herb miasta.. d) Śląskiem.. 0 0 Odpowiedz..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt