Wojna o niepodległość turcji

Pobierz

Ogólne informacje; Przestarzały 19 maja 1919 - 11 października 1922 ( 3 lata, 4 miesiące i 22 dni) LokalizacjaW 1920 r. rząd turecki w Sèvres podpisał bardzo niekorzystny dla Turcji traktat pokojowy z państwami ententy.. Składamy .Wojna między powstałą w ten sposób Ligą Bałkańską a Osmanami zaczęła się w październiku 1912 roku.. PierwszeWojny w Turcji i Rosji były głównie związane zpragnienie tego ostatniego, aby uzyskać prawo do utrzymania floty na południowym wybrzeżu.. Przeczytaj Traktat w Sèvres W wyniku I wojny światowej Turcja znalazła się w obozie państw pokonanych.. pl; Osoby: 0 Wydarzenia: 0 Groby: 0 .. Atatürk miał za zadanie zreorganizować zniszczoną armię osmańską w kwietniu 1919 r., Aby mogła zapewnić wewnętrzne bezpieczeństwo podczas transformacji.. Miasto ma historyczne, geograficzne i polityczne znaczenia dla obywateli Turcji.. W 1938 roku 19 maja stał się oficjalnym dniem narodowym.. Türk Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi) - działania wojenne w latach w zachodniej Azji Mniejszej, wywołane przez zbrojną agresję Grecji na terytorium Turcji, zakończone ostatecznie traktatem w Lozannie ( Szwajcaria ).Zachodni front wojny o niepodległość był znany jako wojna grecko-turecka, w której siły greckie początkowo napotykały niezorganizowany opór.. Jej centrum stała się Ankara (od 1923 stolica Turcji)..

Turecka wojna o niepodległość.

To głównie kurdyjscy żołnierze zadecydowali o sukcesach armii Mustafy Kemala.. Artykuł z Wikipedii, bezpłatnej encyklopedii.. Nic więc dziwnego, że miasto stało się centrum nowej Republiki.. Wojna była spowodowana walką europejskich imperiów (Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji) o podział Imperium Osmańskiego, które w tym czasie przeżywało ostry kryzys wewnętrzny spowodowany szczególnie wojną narodowo-wyzwoleńczą narodu greckiego ().2 days agoTurecko-egipski, realizowany już plan pokonania powstania zakładał wymordowanie bądź sprzedaż w niewolę całej ludności chrześcijańskiej, z jednoczesnym zasiedleniem Peloponezui przylegających doń ziem muzułmańskimi kolonistami z Egiptu[5].. Następstwem tej klęski były ogromne straty terytorialne, które narzuciła zwycięska ententa.. Zamiast tego zaczął organizować armię w nacjonalistyczny ruch oporu.May 26, 2022W 1919 rozpoczęła się wojna o niepodległość Turcji pod dowództwem M. Kemala Paşy (Kemal Atatürk).. Wywołało to sprzeciw tureckich nacjonalistów skupionych wokół Mustafy Kemala, którzy podjęli wojnę o niepodległość Turcji, a Mehmeda VI pozbawili tronu..

Türk-Yunan Savaşı, Front zachodni wojny o niepodległość Turcji tur.

Armia turecka wkracza do Izmiru.. Było to zadanie o kluczowym znaczeniu dla rządu cesarskiego, który w 1735 r. Wysłał wojska rosyjskie pod dowództwo B. Minicza na Krym.. 27 grudnia 1919, roku Ataturk, i inni dowódcy tureckiej wojny o .Wojna rosyjsko-turecka w latach 1828 - 1829, zakończona pokojem w Adrianopolu.. W IV 1920 Wielkie Zgromadzenie Narodowe w Ankarze powołało rząd z Kemalem Paşą na czele, który sprawował władzę nad nie okupowanymi terenami Anatolii.4 days agoPolityka francuska wspierająca turecki ruch niepodległościowy została zahamowana podczas konferencji w Lozannie w sprawie zniesienia kapitulacji Imperium Osmańskiego.. Maraton trwa zwykle około dziesięciu dni.4 days ago5 days ago1 day agoAug 31, 20203 days agoGrecka wojna o niepodległość: wojska tureckie wylądowały na wyspie Psara i dokonały rzezi 15 tys. Greków.. W tym dniu młodzi tureccy atleci biegną z flagą narodową z Samsun do Ankary.. Wydarzenie; Miejsca; Wspomnienia; Osoby; Dodaj zdjęcie!. Znaczenie tego dnia wynika z zakończenia wojny o niepodległość, która jest początkiem powstania Republiki Tureckiej.Turcja określa datę przyjechania Atatürka do Samsun jako rozpoczęcie wojny o niepodległość Turcji - zwanej wojną grecko-turecką..

Od czasu wojny o niepodległość, Ankara była głównym miejscem bitew i rewolucji tureckiej.

Francuskie zastrzeżenia podczas dyskusji o abolicji zostały odebrane jako naruszające pełną niezależność i suwerenność Turcji.Dec 28, 2021Turecko-egipski, realizowany już plan pokonania powstania zakładał wymordowanie bądź sprzedaż w niewolę całej ludności chrześcijańskiej, z jednoczesnym zasiedleniem Peloponezu i przylegających doń ziem muzułmańskimi kolonistami z Egiptu.. Wyjaśnisz rolę Mustafy Kemala w budowie nowoczesnej Turcji.. Jednak İsmet Paszy organizacja Kuva-yi Milliye milicji do regularnej armii opłaciło gdy siły GNA poszedł palec do palca z Grekami w walkach z Pierwszego i Drugiego Inönü .Turecka wojna o niepodległość; Część obrotach w następstwie I wojny światowej: Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od góry po lewej: Delegacja zebrała się na Kongresie Sivas, aby określić cele Tureckiego Ruchu Narodowego; Tureccy cywile niosący amunicję na front; Piechota Kuva-yi Milliye; Turecka jazda konna w pogoni; Zajęcie Smyrny przez armię turecką ; wojska na .W czasie wojny o niepodległość Mustafa Kemal zachęcał Kurdów do lojalności, dając im zatrudnienie w armii i obiecując przywileje.. Co więcej, rewolty Kurdów w (brytyjskim) Iraku oraz (francuskiej) Syrii toczyły się również pod hasłami zjednoczenia z Turcją.Turecka wojna o niepodległość..

Początkowo armia działała z powodzeniem, udało jej się ...Turecka wojna o niepodległość .


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt